Plener w dniu ślubu, czy innego dnia

Często Młode Pary pytają mnie o opinię, czy plener innego dnia to dobry pomysł… Odpowiadając krótko – zdecydowanie tak! Ale oczywiście nie po to piszę tego posta, aby udzielać krótkiej odpowiedzi… Więc trochę konkretów wynikających z mojego doświadczenia zdobytego podczas fotografowania ślubów:

  1. Największą zaletą fotograficznego pleneru ślubnego, który odbywa się innego dnia, jest właśnie fakt, że jest to inny dzień, niż dzień ślubu. Drogie przyszłe Pary Młode dzień ślubu jest… stresujący i bardzo męczący – dokładanie „wycieczki na plener” (gdy stres dodatkowo wzmaga fakt ze goście pozostali na sali) nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, w szczególności, że Wasz nastrój na pewno widać będzie na zdjęciach.
  2. Kolejna kwestia to kwestia czasowa, jeżeli oczekujące pięknych fotografii z kilku lokalizacji – to w dniu ślubu jest to po prostu niewykonalne – czas wykonywania samych zdjęć to nie wszystko, trzeba zawsze liczyć czas na dojazdy pomiędzy lokalizacjami, jakieś szybkie przygotowania – poprawę stroju (poprawy sukni ślubnej, welonu, panowie – wyczyszczenia marynarki)…. W takim wypadku (gdy goście pozostają na sali, a my jeszcze w plenerze) najczęściej okazuje się, że trzeba będzie zrezygnować z jakiejś lokalizacji… niestety.
  3. Lokalizacje – same w sobie mogą powodować ubrudzenie sukni (nie mam tutaj na myśli kąpieli błotnych), ale to wpływa na pamiątkę z sali – przy brudnej sukni, fotograf może dokonać jeszcze ratuszu fotografii… natomiast retusz film z wesela nie będzie możliwy. Trzeba o tym pamiętać, plener odbywa się zazwyczaj w połowie wesela – może się okazać, że suknia ślubna, która z tak dużym trudem była wybierana przez Pannę Młodą – nie będzie wyglądać już tak efektownie.
  4. Teraz trochę o pogodzie, jeżeli warunki pogodowe nie sprzyjają fotografii ślubnej – plener zaplanowany na inny dzień niż wesele – można spokojnie przełożyć, w dniu ślubu – nie mamy tego komfortu. Pamiętajmy, że sesja ślubna jest pamiątką na całe życie, naprawdę dobrze jest wykonać ją w dniu, w którym pogoda jest odpowiednia (odpowiednia – mam na myśli taką, która odpowiada Parze Młodej – fotograficzna sesja ślubna w deszczu może być naprawdę całkiem ciekawa!!)
  5. Poruszę jeszcze jedną kwestię, żeby nie było tak jednoznacznie, Panie Młode często o sprawę makijażu ślubnego – tak innego dnia dobrze wykonać ponownie profesjonalny makijaż i przygotować sobie fryzuję… jest to oczywiście pewnego rodzaju wada i dodatkowe utrudnienie, ale drogie Panny Młode – nikt nie powiedział, że musi to być ta sama fryzura i ten sam makijaż, przecież – będziecie miały zdjęcia z dnia ślubu, kościoła i sali więc – możecie spróbować innego makijażu i innej fryzury… trochę zaszaleć – pamiętajcie, że pewnie nie prędko będziecie miały możliwość wykonania profesjonalnej sesji zdjęciowej – trzeba to wykorzystać:-)

Jak widać jestem zwolennikiem pleneru ślubnego wykonywanego innego dnia, nie oznacza to jednak, że plener w dniu ślubu będzie nieciekawy, chodzi raczej o fakt dużo większych możliwości oraz komfortu, Waszego komfortu przy plenerze, który odbywa się innego dnia… A wszystko po to, aby Wasza pamiątka była jak najlepsza, żeby za 30 lat, gdy otworzycie Wasz album ślubny – pojawił się uśmiech na Waszych twarzach, łza wzruszenia, a nie grymas rozczarowania.

Na dzisiaj to tyle.
Życzę samych udanych fotografii:-) i zapraszam do komentowania – czy mogę jeszcze napisać o czymś, co ważne dla Par Młodych – a chcecie zapytać fotografa.